8. sep. 2010

Incredible India: Gremo v solo!

V nedeljo smo v Indiji praznovali dan uciteljev. No, v soli smo imeli praznicni dan kar v petek. Otroci so sami pripravili majhna darilca in voscilnice za ucitelje ter povedali nekaj besed v praznicno okraseni ucilnici. Dva utrinka:
Sukdev (tretji razred): "Ce me ne bi pripeljali v solo, bi ostal na ulici in se ne bi naucil prav nicesar, tako pa zdaj znam ze brati in pisati."

Austumi (cetrti razred): "Ce ne bi hodila v solo, bi gospodinjila kje v mestu, zdaj pa si zelim postati uciteljica."


V Indiji primanjkuje uciteljev. V Sunday Times of India so ob tej priloznosti navedli nekaj podatkov: trenutno bi v drzavi potrebovali se 1.2 milijona uciteljev, v nekaterih zveznih drzavah je praznih celo do 42 % delovnih mest. Tako na enega ucitelja pride povprecno tudi do 83 ucencev. 16 % vaskih okolij je se vedno brez osnovnih sol, 17 % sol ima samo enega ucitelja. Tako se tudi 42 milijonov otrok starih med 7 in 14 let ne izobrazuje, od tistih pa, ki se solajo, jih konca osnovno solo le 50 %.



In zakaj v Pialiju se vedno iscemo uciteljico anglescine? Ker je le teh malo (dobrih pa se manj) in si vsi zelijo delati v mestu in je tako po mestih uciteljev prevec, na podezelju pa primanjkljaj . Ker so na drzavnih solah tudi po 3krat visje place kot na zasebnih - in ko imas enkrat drzavno sluzbo, je ne mores izgubit - zato kvaliteta mocno pada ... Ucitelji pa se dodatno sluzijo na urah instrukcij.


Otroci na soli Piali Ashar Alo prihajajo iz najbolj revnih druzin, nekateri so brez starsev in zivijo pri sorodnikih. Zenske, ki niso doma, so hisne pomocnice v mestu, moski vozijo rikse, so cevljarji, prodajalci ... Mesecni dohodek na druzino je priblizno 30 eur. Hiske, v katerih bivajo, so res hiske - majhne, iz blata, bambusa, lesa, polivinila ... Vecinoma en sam prostor v katerem spijo, kuhinja je na dvoriscu, kopalnica v bliznji zeleni okolici in ribnikih. Ti otroci sploh ne bi sli v solo, ce jih ne bi Anup pred dvemi leti sel "nabrat" po vasi. Njihovi skrbniki se ne zavedajo, kako pomembna je izobrazba (vecina je nepismenih). Drzavna sola (naj bi bila zastonj in je tudi po zakonu obvezna) se jim zdi predraga, zato otroke pustijo doma, da pomagajo v gospodinjstvu, da se prosto potikajo naokrog ... Decki kmalu lahko zacnejo z lazjimi fizicnimi deli in tako tudi nekaj zasluzijo, dekleta zgodaj porocijo. Prejsnji teden sva z Anupom v vasi srecala dekle, ki je lani se hodila v solo, potem pa so jo starsi pri 14 letih porocili ... In sedaj je (in najbrz bo ostala) gospodinja.



Piali Ashar Alo nudi otrokom veliko. V soli zastonj dobijo dva obroka, zdravila, solske uniforme in druga oblacila, zvezke, ucbenike, pisala ... Sola je sponzorirana vecinoma iz Slovenije, pomagajo prijazni posamezniki in podjetja. Vsak otrok ima botra, ki z letnim prispevkom krije vse stroske otrokovega solanja.



In ce tudi jim je vse to na voljo, otroci se vedno veliko manjkajo (ker jih starsi sploh ne posljejo zjutraj od doma), stvari izginjajo, ucbeniki so uniceni ... Seveda pa, ko je kaj "narobe", starsi hitro pridejo v solo in povzdignejo glas.


Ampak tako pac je (in ne samo v Indiji).

Bodimo hvalezni za to, kar nam je dano.

2 komentarja:

  1. "Ljudje bi se morali več učiti drug od drugega in manj učiti drug drugega." (Peter Ustinov) Morda pa se v Indiji tega zavedajo bolj kot pri nas ... :)

    OdgovoriIzbriši
  2. :) ja, v tem so gotovo dobri! in vedno znova obcudujem njihovo iznajdljivost!

    OdgovoriIzbriši